Yeni Yıl Tasarruf Planlarım…

Bu yıl için  yapılacaklar listemin ilk başına “tasarruf” maddesini koydum. Bu sefer uygulayacağım kesinlikle zaten başka şansımda yok 🙂 Kıyafetten, makyaj malzemesine, mutfağa kadar bir tasarruf planı çıkardım kendimce. Bu listemi paylaşacağım sizinle belki faydam olur.

Kıyafet, çanta,makyaj malzemesi,ayakkabıdan başlayalım.

  • İlk madde kıyafet dolabımızı baştan aşağı döküp tekrar düzenlemek. Yazlık kışlık ayırma zamanında zaten kullanmadıklarımı eliyorum. Benim sorunum olan kıyafetleri göremediğim için unutmak. Bundan dolayı da hiç giymeden mevsimi bitirdiğim parçalarım var. Dolap baştan aşağı tekrar düzenlenip, tüm parçalar yıkanıp ütülenip düzgün bir şekilde yerleştirilirse ve asılırsa unuttuğumuz parçalar olmayacak ve tüm dolabımızdan yararlanabileceğiz. Kombinler yapabileceğiz. Ne kadar çok giyeceğimiz olduğunu görüp gereksiz kıyafet alımları yapmamış oluruz.
  • Ayakkabı ve botlarımız da aynı şekilde elden geçirilecek. tek tek deneyip elemeler yapılıp, temizlenip giymek için düzgün bir şekilde sıralanırsa yine neyimiz var neyimiz yok görür, aynı botun veya ayakkabının bir tık farklısını almayız.
  • Çantaların içlerini gazete veya benzeri malzemelerle doldurup düzgün bir şekilde kaldırmamız hem çantalarımız şeklini koruması açısından faydalı, hemde seçim yaparken dolu bir şekilde gördüğümüzde kafamızda kombin canlandırması daha kolay olacak. Artı olarak siyah renkte 387394893 tane çantanız olduğunu gördüğünüzde artık siyah çanta alımını bırakacaksınız!
  • Var olan makyaj süngerlerimizi, fırçalarımızı yıkayıp kurutalım ve ayrı bir kalemlik veya vazoda istifleyelim. Ardından tüm makyaj malzemelerinizi elden geçirin, çok uzun süredir sizle olanları atın. Far eksiğiniz varsa indirimlerden bence far paleti alın, hem paletler daha uygun fiyatta oluyor hemde bir sürü rengi tek bir yerde toplayacağı için size büyük kolaylık.Farları ayrı, allıkları ayrı yerde konumlandırırsanız her şey birbirine girmemiş olur. Hem farklı farklı ürünlerinizi kullanabilirsiniz aynı rengi milyon kere almazsınız, hemde ürünlerinizi zamanı geçmeden bitirmiş olursunuz atmak zorunda kalmazsınız. Değişik ürünler denemek güzel ama unutmayın ki “b ürünün, c ürünün  cc kremini deneyim, s markasının göz altı kapatıcısını deneyim, şu rimel yeni çıkmış onuda deneyim”diye elinizdeki bitirmeden bir sürü ürün alıyorsunuz ve aynı tarzdaki üründen yine milyon tane oluyor elinizde. Deneyeceğiniz ürünleri var olan ürün bitince alın.

Mutfakta ise,

  • Öncelik erzak dolabı, baharat dolabı benim için. O kadar karışık oluyorlar ki 20 paket kırmızı mercimek çıkabiliyor bazen o dolapta. Yine püf nokta ne? Tabi ki düzen. Baharatları ve erzak dolabını bir güzel temizliyor ve toparlıyoruz ki neyimiz var neyimiz yok bilelim. Cam kavanozlar ve etiketler bu iş için ideal bence. Eve gelirken “ya yoksa” diye olan şeyleri 40 kere almayalım.
  • Kuru bakliyatları haşlayıp buzluğa koyalım. Hem kolay yemek hazırlanır. Hem de dolapta yer kaplamaz. Ama benim gibi haşlayıp onları da buzlukta unutup dışarıdan yemek söyleyip durmayın. Yapın o yemekleri!!
  • Aynı düzeni deterjan dolabınıza da uygulayın. Bitenleri görüp öyle alırsınız. Olanları da boşuna yok diye almazsınız.

Bir de birilerini beklerken veya boş zamanlarınızda mağaza gezmeyin. O kapıdan girdiğiniz an kurtulamazsınız. O an alıp çıkmadınız diyelim. Benim gibi kafaya takar 2 gün sonra gidip alırsınız. Yanınızda hep bir kitap olsun ve uygun yerlerde kitap okuyarak geçirin zamanınızı. Mesela bir butik küçük bir cafede, starbucksta, D&R da uygun kitap okuma alanları oluyor. Sadece ufak bir kahve ücretine 1 saatinizi geçirebilirsiniz bu alanlarda.

Evde her sıkıldığınızda kendinizi dışarı atmamaya çalışın. Neler yapılabilir; dizi izleyin, film izleyin, kitap okuyun, arkadaşınızı çağırın, yemek yapın, evde yapmayı uzun süre bekleyen bir işiniz varsa onu halledin, uzun zamandır arayamadığınız yakınınızı arayın sohbet edin, kariyerinizle ilgili adımlar atın veya araştırmalar yapın, İngilizce öğreniyorsanız veya geliştirmek istiyorsanız kelime ezberleyin, puzzle yapın.

Benim burada kendimde gördüğüm eksikliğe göre bir liste oluşturdum. Var olandan defalarca alma hastalığı ve gereksiz alma hastalığı 🙂 .Fark ettim ki bir çoğu olanları görmeyişimden kaynaklanıyor. Bununda önüne düzenli olmak geçiyor. En azından elim bir şeye gittiğinde kendimi durdurabileceğim ve ona çok benzeyen dolapta beni bekleyen kıyafet veya her neyse gözümün önüne gelecek. 9 gündür bu listeyi uygulamaya çalışıyorum. Ay sonunda göreceğiz 🙂

Umarım faydalı olur. Hepimize bol birikimler dilerim.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s